Gminna Biblioteka Publiczna
w Jaworniku Polskim
37-232 Jawornik Polski
tel (016) 6514192

Godziny otwarcia
Poniedziałek - NIECZYNNE

Wt.- piąt.  od 800 do 1700

sobota od 800 do 1700Okres wakacji:

Poniedziałek - NIECZYNNE

Wt.- Sob.  od 800 do 1700 

_____________

Biblioteka bierze udział

w programie
"Akademia Orange dla bibliotek"

 

_____________

 

 

 

 

 

 

 

Filie GBP w Jaworniku Polskim

Hadle Szklarskie

wt.-śr. - 900 - 1700

czw. - 900 - 1300

tel. 166514244

_______________

Manasterz

wt.-śr. - 900 - 1700

czw. - 900 - 1300

tel. 166423227

_______________

Hucisko Jawornickie

wtorek - 800 - 1400

  

Szukaj w serwisie

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaworniku Polskim, w odpowiedzi na zaproszenie Wójta Gminy Jawornik Polski, złożyła ofertę na Usługi Integracji Społecznej w ramach środków uzyskanych przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej z kredytu Banku światowego na Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich. Wniosek pn.: "Zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży poprzez organizację zajęć rozrywkowych oraz edukacyjnych i literackich" został oceniony pozytywnie, a na jego realizację Biblioteka otrzymała 13.000 zł. dofinansowania.

Realizacja projektu trwała od 15 maja do 30 września. Odbyło się 25 spotkań z dziećmi i młodzieżą. Były to zajęcia rozrywkowe, warsztaty z książką, zajęcia plastyczno - techniczne, zajęcia kulinarne oraz wycieczki: kolejką wąskotorową z Przeworska do Dynowa i z Dynowa do Jawornika Polskiego, rajd rowerowy do Huciska Jawornickiego, wycieczka piesza do Zespołu Pałacowo - Parkowego w Hadlach Szklarskich, wycieczka do miejscowej Izby Regionalnej. Odbyło się również spotkanie z policjantem, na którym dzieci dowiedziały się o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji. Dla podniesienia atrakcyjności terenu zostały zasadzone krzewy ozdobne jak również został uporządkowany ze śmieci plac wokół budynku naszej biblioteki i Gminnego Ośrodka Kultury. Ostatnie spotkania to zajęcia literackie poświęcone twórczości Beaty Ostrowickiej zakończone spotkaniem autorskim z tą pisarką. Do biblioteki zakupiono projektor multimedialny, aparat fotograficzny, książki, artykuły papiernicze i piśmiennicze, gry planszowe oraz produkty spożywcze do każdorazowego poczęstunku.

Uczestnicy projektu podczas spotkań w bibliotece na zajęciach edukacyjnych, rozrywkowych i literackich pogłębili wiedzę na temat fauny i flory, regionów geograficznych Polski, jak również krajów Unii Europejskiej. Poszerzyli swoje wiadomości na temat przeszłości narodu poprzez słuchanie legend o wybranych miastach Polski, wzbogacili wiedzę o zdrowym stylu życia. Zapoznali się również z sylwetką pisarską Beaty Ostrowickiej i jej twórczością.
Uczestniczyli w 9 konkursach ogłoszonych w ramach realizacji usługi. Na zajęciach plastyczno - technicznych dzieci rozwijały zdolności manualne, zdobywały umiejętność robienia kwiatów i dekoracji z bibuły i krepiny, malowały farbami plakatowymi i na szkle, wykonywały prace z modeliny i plasteliny, rysowały, wycinały i kleiły. W ramach rozrywki grały w gry planszowe, rozwiązywały testy, krzyżówki i rebusy, oglądały prezentacje multimedialne. Udział w wycieczkach przyczynił się do poznania fragmentu historii i okolicy swojej "Małej Ojczyzny", a sadzenie krzewów ozdobnych i sprzątanie terenu wokół biblioteki uświadomiło im konieczność dbania o najbliższe środowisko.

Biblioteka starała się rozbudzić w uczestnikach projektu zainteresowanie książką jak o źródłem wiedzy i zachęcić do czytania. Odnotowano wzrost wypożyczeń nowo zakupionych książek, dzięki którym wzbogacił się księgozbiór biblioteczny.

Realizacja zadania umożliwiła zaproponowanie uczestnikom alternatywnej formy spędzania wolnego czasu. Dzieci miały okazję do wspólnych spotkań, wzajemnej integracji, rozwijania zainteresowań i umiejętności manualnych oraz odreagowania stresu dnia codziennego. Dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach ucząc się i bawiąc przyjemnie spędziła wolny czas w bibliotece pod dobrą opieką.