Aktualności

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR HOLOKAUSTU W GMINIE JAWORNIK POLSKI

W dniu 1 luty 2019 r odbyły się uroczystości związane z Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Głównymi organizatorami spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Jaworniku Polskim pod patronatem Wójta Gminy. W spotkaniu wzięli udział Wójt Gminy Jawornik Polski Pan Stanisław Petynia, Pani Dina Steinbruch z Izrala, reprezentująca drugie pokolenie ocalałych z Holokaustu, Ks. Stanisław Guzy proboszcz parafii w Jaworniku Polskim, Pan Andrzej Pieniążek Radny Gminy Jawornik Polski, Pani Dyrektor Romana Dubas, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury i Tradycji Wiejskiej „Jawornik”, oraz nauczyciele i młodzież ze szkoły w Jaworniku i Manasterzu. Uroczystości rozpoczęły się modlitwą oraz złożeniem kwiatów i zniczy przy asyście harcerzy na grobie rodziny Deców ratującej Żydów podczas II wojny światowej. Następnie na sali narad w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie z Panią Diną Steinbrucht, która opowiedziała losy swojej rodziny prześladowanej prze okupantów. Całość uroczystości uświetniły występy dzieci i młodzież. Wszystkim składam serdeczne podziękowania za udział wydarzeniu.

Czytaj więcej »

Wydzielenie i zagospodarowanie terenu na ogniska i spotkania kulturowe dla mieszkańców w miejscowości Zagórze – Podkarpacki Plan Odnowy Wsi na lata 2017-2020

W październiku roku 2018 została zakończona budowa placu przy Świetlicy Wiejskiej w Zagórzu, przeznaczonego na ogniska oraz imprezy kulturowe dla mieszkańców Sołectwa. Wykonany on został przy dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w ramach zadania pn.: „Wydzielenie i zagospodarowanie terenu na ogniska i wspólne spotkania kulturowe obok budynku Świetlicy Wiejskiej II etap – utwardzenie placu spotkań płytami ażurowymi”.

Czytaj więcej »

Narodowe Czytanie 2018 ” Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

Lekturą Narodowego Czytania w 2018 roku jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W stulecie odzyskania niepodległości właśnie czytanie „Przedwiośnia” oprócz stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, było też formą uczczenia jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczyzny. W dniu 14 września na placu przed Urzędem Gminy w Jaworniku Polskim odbyło się uroczyste czytanie Przedwiośnia. Wspólnie tą wspaniałą lekturę czytali : przedstawiciel Urzędu Gminy, jednostek podległych, stowarzyszeń, organizacji, młodzież ze Szkoły Podstawowej Jaworniku Polskim oraz Zespołu Szkół i Placówek w Manasterzu.
Dziękujemy wszystkim za promocję czytelnictwa oraz wspólne uczenie święta niepodległości.

Czytaj więcej »