Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

W związku z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przekazujemy Państwu informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa, czyli zagrożeń, z którymi możecie Państwo spotkać się w sieci oraz przedstawiamy sposoby zabezpieczenia się przed nimi.

 

Czym jest Cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpiecznstwo to odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy. Wszelkie zdarzenia mające lub mogące mieć niekorzystny wpływ na cyberbezpieczeństwo nazywane są zagrożeniami lub incydentami.

 

Jakie zagrożenia możemy napotkać w świecie cyberprzestrzeni?

Wraz z rozwojem informatycznym i teleinformatycznym wzrasta poziom niebezpieczeństwa w sieci ? szczególnie w kontekście cyberprzestrzeni. Do najbardziej popularnych zagrożeń obecnie spotykanych możemy zaliczyć: kradzież tożsamości, inne kradzieże typu wyłudzenia, modyfikowanie danych, niszczenie danych, blokowanie dostępu usług, ataki szkodliwych oprogramowań typu wirusy, malware czy robaki. Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych zagrożeń ostatnich czasów stał się phishing czyli ataki socjotechniczne polegające na tym, że przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję celem wyłudzenia poufnych informacji. Należy wymienić również wśród potencjalnych niebezpieczeństw popularne wiadomości spam, które to mogą zawierać załączniki do szkodliwego oprogramowania.

W taki sposób jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przez potencjalnymi zagrożeniami?

W aspekcie ochrony przed zagrożeniami tak jak w przypadku praktycznie każdej dziedziny życia najlepszą metodą jest zapobieganie. Podstawową metodą uniknięcia zagrożenia wydaje się być nieotwieranie plików nieznanego pochodzenia. Takie materiały najlepiej od razu usuwać. Z pewnością systematyczne aktualizowanie systemu operacyjnego i aplikacji zwiększy poziom naszego bezpieczeństwa. Konieczna będzie również instalacja i użytkowanie oprogramowań przeciw wirusom, czy spyware. Zapora sieciowa typu firewall to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczenia swojej sieci ? co ważne skuteczna przeciwko wielu zagrożeniom. Systematyczne skanowanie komputera i weryfikowanie procesów sieciowych jest kolejnym istotnym elementem zabezpieczenia. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z internetem, wysyłając hasła i inne prywatne dane do sieci, które mogą zostać zainstalowane nawet mimo dobrej ochrony. Nie zaleca się stosowania niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też programów do publikowania własnych plików w internecie mogących np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony. Bardzo istotnym elementem jest dbałość o aktualizację oprogramowania antywirusownego oraz baz danych wirusów. Rozwaga w internecie ? nie należy zostawiać danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach internetowych, jeżeli nie ma się pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich oraz nie wysyłanie w wiadomościach e-mail żadnych poufnych danych w formie otwartego tekstu. Dane powinny być zabezpieczone hasłem i zaszyfrowane. Hasło powinno być przekazywane w sposób bezpieczny przy użyciu innego środka komunikacji. Wykonywanie regularnych kopii zapasowych ważnych danych z pewnością nam pomoże w przypadku ich utraty. Dobrą praktyką jest nieotwieranie stron internetowych, które zawierają “podejrzane atrakcje” (łatwy zarobek, darmowe filmiki itp. – często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia).

Pamiętajmy, że żadna instytucja publiczna (urzędy czy banki) nie będą nam wysyłać wiadomości z prośbą do podanie loginu lub hasła celem ich weryfikacji.

Warto, aby każdy z nas pamiętał o podstawowych zasadach ochrony w sieci. Powyższa wiedza z pewnością posłuży każdemu użytkownikowi komputera czy smartphona. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed zagrożeniami w sieci jest zapobieganie